Co to je to NLP? Vím, že je to zkratka od Neuro Lingvistické Programování, ale co si mám pod tím pojmem vlastně představit?
Víš, co mě baví? Pro NLP neexistuje jednotná, encyklopedická definice. Jednu z mnohých formulovali sami autoři takto: „NLP je věda a umění o lidské výtečnosti“.
Co tím mysleli?
Myslím, že tím chtěli poukázat na to, že co se týká lidské psychiky, nelze vše zkoumat pouze vědecky. Je zde fenomén JEDINEČNOSTI člověka a nedá se jednoduše GENERALIZOVAT a proto je řeč o umění, o schopnosti tolerovat výjimečnost, o schopnosti modelovat genialitu, modelovat talenty. O umění s informacemi vědomě pracovat.
Jak NLP vzniklo?
Na začátku bylo slovo…. ano, dalo by se pátrat ve velmi starých knihách.
V 70. létech XX. století se potkali velmi zvídaví tvorové na půdě proslulé University v Santa Cruz ve slunné Kalifornii v USA. Autoři NLP matematik a student psychologie Richard Bandler a lingvista John Grinder se začali zajímat o výjimečné osobnosti na poli psychologie, kteří v té době byli proslulí svou efektivitou, kteří dokázali téměř zázračně pomáhat a uzdravovat. Richard a John si položili otázku: „Jak to dělají?“ a následovaly otázky „Může se to naučit každý? Pokud ano, jak?“. Jedna z prvních, která je zaujala, byla Virginie Satir rodinná terapeutka, další byl Fritz Pearls autor Gestalt terapie a nakonec Milton Erickson proslulý hypnoterapeut. Ti lidé působili téměř jako kouzelná babička či dědeček, kteří si zdánlivě jen tak povídají s nešťastníkem a jakoby mimochodem mu pomůžou nastartovat do nového života. Obzvláště Richarda to velmi zajímalo. Pozorováním, nasloucháním, vcítěním bádal, zkoumal, hledal vzorce a nakonec společně s Johnem vytvořili a popsali jakýsi model. Ten pak zkoumali a prověřovali v praxi a nakonec jej nazvali NLP.
No a proč tak technický název? Neuro Lingvistické Programování.
Ten název je v podstatě popisný. Už v samotném názvu je plno informací. Neuro – v názvu se vztahuje k mozku a nervové síti. A také reprezentuje smyslové vnímání, kanály, kterými k nám proudí informace. Lingvistické – se zajímá o sílu slova a také o transformaci informace a Programování symbolizuje celou řadu vzorců, myšlenkových šablon, emocionálních automatických reakcí, oblíbených názorů a systému víry. Ano, zní to technicky, ale v podstatě jde o velmi přirozené procesy.
Osobně se domnívám, že zahrál svou roli i duch doby. V 70. létech založili Bill Gates Microsoft a Steve Jobs Apple.
Duch doby?
Ano, cítím to tak. Po období 60. let – období Děti květin, nejrůznějších experimentů s lidskou myslí, návratů k přírodě, lásce, svobodě, spojování fragmentovaných vědeckých výzkumů a toho všeho, co táto vlna přinesla, nastalo období tvoření nových modelů. Možná by bylo přesnější říci staro-nových. Revoluce hipíku přinesla nové pohledy a také návraty ke kořenům lidskosti. Teď bylo zapotřebí poznatky posbírat a udělat z nich užitek.
Co bylo dál?
Richard a John začali NLP předávat dál, začali učit ostatní, jak tento model používat, jak s ním pracovat. Uměli velmi rychle naučit druhého to, co bylo dříve považováno pouze za výsadu VYVOLENÝCH – géniu, talentů a čarodějů. A čarodějů přibývalo a v praxi se ukázalo, že model NLP funguje velmi dobře.
Čarodějové?
Ber to, prosím tě s nadsázkou. Můžeš je také nazývat moderněji třeba PROGRAMÁTOŘI MYSLI. A na druhou stranu, v dávných dobách to byli právě mystici, mágové, astrologové, alchymisti, kteří odvážně zkoušeli a zkoumali a dali základy VĚDÁM. A možná, že to není náhoda, že jedna z prvních knížek, kterou Richard Bandler s Johnem Grinderem napsali, se jmenuje zrovna Struktura Magie. Pro mě jsou autoři NLP průkopníky odtajňování lidského poznání.
Co má společného čaroděj s programátorem?
Vzpomeň na kultovní film Matrix z konce 90. let. Někdo bude tento film považovat za pouhou fantazii, za sci-fi pohádku a přitom na tomto filmu vyrostla celá generace, která má zcela jiný pohled na svět. Generace, která se touží ODPROGRAMOVAT.
Zhruba ve stejné době vzniklo jiné, dnes kultovní, dílo škola čar a kouzel v Bradavicích a všechny příběhy Harry Pottera.
Přelom XX a XXI století – akcelerace na poli technologií, vědy a pochopitelně přehodnocování starých paradigmat a tím i vývoj lidské mysli. Odtajňování pokračuje.
Pokračuje?
Ano, z líhně NLP vyrostlo mnoho zajímavých badatelů, tvůrců, učitelů. Vzpomeňme například jednoho z mnohých pokračovatelů na poli NLP Roberta Diltse. Robert je autorem velmi zajímavých modelů, které krásně doplnily učení NLP. Modeloval geniální osobnosti v oblasti vědy jako Albert Einstein, Thomas Alva Edison, Nikola Tesla, v oblasti umění například Amadeus Mozart, Michalangelo, DaVinci a také Walt Disney a další. Díky němu vznikly použitelné a efektivní nástroje a techniky.
U nás je poměrně známý světově proslulý motivační řečník Tony Robbins, který také začínal s NLP. Další de-mystifikátor zázraků je například Derren Brown. A dalo by se jmenovat další a další. NLP bylo možná pouze jakousi základnou, ze které vyšli, ale ZÁKLAD je ZÁKLAD. Mnozí další propojili poznatky NLP s poznatky z různých směrů a modelů a vytvořili tak vlastní školy.
Kolik je těch škol?
To si netroufám vůbec odhadovat. Mraky
A co tvoje škola?
ZÁKLAD je ZÁKLAD. Jako první, možná nejdůležitější, krok považuji ZAČÍT U SEBE. Poznat sebe, sebe si uvědomit. Zjistit kdo jsem a kam směřuji. Převzít ZODPOVĚDNOST za svůj život. Postavit se na vlastní nohy a vůbec DOLADIT ŽIVOTNÍ POSTOJE. Znovu objevit svou přirozenost, jedinečnost … AUTENTICITU. Teprve pak můžu začít VĚDOMĚ tvořit VIZE a SPOLEČNĚ s ostatními vytvářet svět.